Haber

Rusya’dan Kiev’e askeri yardım sağlayan AB ülkelerinin askeri yetkililerine yaptırım kararı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna ordusuna askeri eğitim veren Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin askeri yetkilileri ile Kiev’e silah ve teçhizat yardımı yapan şirketlerin yöneticilerine yaptırım kararı aldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, AB’nin Rusya’ya yönelik 9’uncu yaptırım paketini 16 Aralık 2022’de kabul ettiği hatırlatıldı. AB’nin tek taraflı kısıtlayıcı tedbirlerle Rusya’ya baskı yapma girişimlerinin devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “AB’nin bu tür eylemleri gayri meşrudur ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin uluslararası ayrıcalıklarını baltalamaktadır.” ifadeler kullanılmıştır.

Avrupa Parlamentosu da 23 Kasım’daki toplantısında “Rusya Federasyonu’nun terörü destekleyen devlet olarak tanınmasına” ilişkin kararı onaylamış ve Rusya’nın bunun aksine bir saldırı hattı izlediğini belirterek, “Batı siyasetinin çifte standardı” demişti. 2014’ten beri Donbass sakinlerinin Kiev güvenlik güçleri tarafından öldürülmesine göz yuman topluluk bir kez daha gösteri yaptı.” yorum yaptı

Açıklamada, Rusya topraklarına giriş yasağı bulunan Avrupa kurumları ve AB üye devletlerinin temsilci listesinin, Rusya tarafına yönelik düşmanca davranışlara tepki olarak genişletildiği ve bu listenin Ukrayna’nın yanı sıra Ukrayna’ya silah ve askeri teçhizat tedarik eden ve üreten Avrupalı ​​devlet ve ticaret şirketlerinin yöneticileri. Askeri yardım sağlama misyonu çerçevesinde Ukrayna askerlerinin eğitiminde yer alan AB ülkelerinin askeri kurum başkanlarının da yer aldığı bildirildi.

Yaptırımların bazı Avrupa Parlamentosu üyelerini de kapsadığı belirtilen açıklamada, yaptırım uygulananların listesi yayınlanmadı.

haber-dortyol.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu