Haber

NASA 3 bölgede deprem hasarı gösterdi

“Yüzyılın felaketi”Deprem olarak nitelendirilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntılardan etkilenen Kahramanmaraş ve ilçesi Türkoğlu ile Gaziantep Nurdağı’nda meydana gelen hasarı gösteren uydu haritası yayınlandı.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) yapılan açıklamada, 6 Şubat’ta meydana gelen iki depremin Türkiye ve Suriye’yi vurarak her iki ülkede de geniş alanlarda yıkıma yol açtığı kaydedildi.

Her noktanın çapı 30 metredir

Kurum tarafından paylaşılan hasarlı alanlara ilişkin görsel ve bilgi notunda, “Ön hasar haritası Kahramanmaraş, Türkoğlu ve Nurdağı bölgelerini gösteriyor. Koyu kırmızı noktalarla işaretlenmiş kısımlar binalarda ve altyapıda olabilecek ciddi hasarları veya bölgenin doğal peyzajında ​​meydana gelebilecek değişiklikleri, turuncu ve sarı ile işaretlenmiş kısımlar ise daha azını gösteriyor. ve kısmen hasarlı alanlar. Her noktanın çapı yaklaşık 30 metredir.”ifadeler kullanılmıştır.

1906’da San Francisco’yu yerle bir eden depremle aynı

Açıklamada görüşlerine yer verilen NASA jeofizikçisi Eric Fielding, “Bunlar, uzun bir fay segmentleri dizisi boyunca çok büyük ve güçlü depremlerdi. Geniş alanlarda, birçok kalabalık şehri ve kasabayı vuran son derece güçlü sarsıntılar ürettiler. Kırılmanın uzunluğu ve yoğunluğu 1906’da San Francisco’yu yerle bir eden depremdi. Benzerdi.”değerlendirmesini yaptı.

yakından takip ediyorlar

Afet Program Yöneticisi Shanna McClain, olayı çok yakından takip ettiklerini belirterek, “Uydular aracılığıyla mümkün olduğunca hasar haritaları oluşturmanın yanı sıra, heyelan risklerini ve müdahale çalışmalarını zorlaştıracak hava koşullarını izlemek için de uyduları kullanıyoruz.” sözlerini kullandı.

McClain, deprem için bir haritalama portalı oluşturduklarını ve yıkıma ilişkin yeni görüntüler ve bilgiler geldikçe portalı güncellediklerini vurguladı.

‘İyileştirme çabaları için çağrılara katılıyoruz’

Kurumdan yapılan açıklamada, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) bölgedeki paydaşlarının ihtiyaçlarının hesaplanması, bilimsel kaynakların sağlanması için oluşturduğu çalışma grubuyla davetlere katıldığı da hatırlatıldı. risk değerlendirmesi güçlendirme ve güzelleştirme çabaları için veriler.

Öte yandan NASA, elde ettikleri verileri ve oluşturdukları hasar tespit haritalarını ABD Dışişleri Bakanlığı, California Sismik Güvenlik Komitesi, Miyamoto Global Disaster Relief Organization ve World gibi kuruluşlarla paylaşma sürecinde olduklarını da duyurdu. Banka.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu