Haber

Hollandalı Neeltie Weststiate Müslüman oldu

Akrabalarını ziyaret etmek için ISPARTA’ya gelen Hollanda vatandaşı Neeltie Weststiate (25), din değiştirme töreninde şehadet getirerek Müslüman oldu. Müslüman olduktan sonra ‘Sevda’ ismini alan Neeltie Weststiate, Gazze’de yaşananlardan dolayı üzüldüğünü belirterek, “Filistin’deki insanlar için üzülüyorum” dedi. Gördüğümde kendimi kötü hissediyorum. “Savaş olmasını istemiyorum” dedi.

Hollanda’daki Müslüman arkadaşının kendisine İslam’ı anlatmasından etkilenen Neeltie Weststiate, iki yıl önce Müslüman olmaya karar verdi. Yakınlarını ziyaret etmek için Isparta’ya gelen Weststiate, Isparta Müftülüğü’ne başvurarak Müslüman olmak istediğini söyledi. Bunun üzerine müftülükte dönüşüm töreni düzenlendi. Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan törende Müftü Bayram Şahin, Weststiate’e İslam dininin temel esasları hakkında bilgi verdi. Tören, Weststiate’in Şehadet okumasının ardından okunan duayla tamamlandı.

Müslüman olduktan sonra ‘Sevda’ adını alan Neeltie Weststiate, Gazze’de yaşananlara üzüldüğünü belirterek, “İslam’ı iki yıl önce araştırmaya başladım. Türk bir kız arkadaşım var. O da İslam’ı anlattı. Geldikten sonra İslam’ı anlattı.” Türkiye’de dedemle birlikte Müslüman olmaya karar verdim. İçimden geldi, bu yüzden Müslüman olmak istedim. Filistin’deki insanlara üzülüyorum. Gördükçe midem bulanıyor. Orada olmak istemiyorum. Savaş olsun. İslam’a geçtiğim için kendimi iyi hissediyorum. “Allah’a güveniyorum” dedi.

Müftü Şahin, Weststiate’i tebrik ederek, “Daha nice güzel dostluklar kurmamızı ve daha çok Müslüman olan insanlarımızın olmasını Allah’tan niyaz ediyorum.” “Rabbim’den bize ibret ve örnek olmasını, güzel örnek olmamızı, iyi Müslümanlar olmamızı, yaptığımız her şeyde karşı tarafı etkileyecek güzel ahlak ve güzel davranışlar sergileyebilmemizi niyaz ediyorum” dedi.

Weststiate’e Dönüşüm Sertifikası’nın yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından Kur’an-ı Kerim ve ilmihal hediye edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu