Haber

Hocalı katliamı kurbanları anısına Washington’da bir konser düzenlendi.

Azerbaycan’ın Hocalı kentinde Ermeni güçlerinin aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 613 kişiyi katletmesinin 31. yıl dönümü, ABD’nin başkenti Washington’da verilen konserle anıldı.

Azerbaycan’ın Washington Büyükelçiliği tarafından düzenlenen “Hocalı Soykırımı” adlı konser Kennedy Center’da gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Azerbaycan’ın Washington Büyükelçisi Hazar İbrahim, Hocalı’da katliam yapanların bugüne kadar adalet karşısına çıkarılmadığını belirterek, “İşledikleri suçu itiraf etmelerine rağmen adalet önüne çıkarılmadılar. Azeriydik, çünkü Türktük. Bugün birlik olursak adalet yerini bulur.” ifadelerini kullandı.

İbrahim, Hocalı katliamını unutmayacaklarını ve adalet için seslerini yükseltmeye devam edeceklerini kaydetti.

Konsere katılan Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan, 31 yıl önce yaşanan katliamın asla unutulmayacağını belirterek, “Tarihi unutamayız, Hocalı için adaleti unutamayız” dedi. dedi.

Mercan, Dağlık Karabağ’ın özgürleştirilmesine de değinerek, “Geçmişi unutmamakla birlikte geleceğe de bakmamız gerekiyor. Karabağ’da yeni bir gerçek var ve bence nezih komşuluğa ulaşmamak için hiçbir sebep yok. tüm aktörlerin bu yeni gerçekliğe uygun hareket etmesi durumunda hepimizin faydalanacağı ilişkiler.” söz konusu.

Konserde daha sonra müzisyenler Jeffrey Werbock ve Nargiz Aliyarova Hocalı kurbanları anısına konuklara Azerbaycan klasik müziğinden parçalar sundu.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Azerbaycan’a karşı toprak tezi yürüten Ermeniler, aylarca süren kuşatmanın ardından 26 Şubat 1992’de Hocalı şehrini ele geçirerek 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycanlı sivili katletti. , kim savunmasızdı.

487 kişi ağır yaralanırken, Ermeni güçleri katliamdan 1275 kişiyi esir aldı. Esirlerden 150’sinden haber alınamadı.

haber-kandira.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu