Haber

CHP’li Bakan Yardımcısı Murat’tan imamlara tepki

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, AKP teşkilatının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir mitingi öncesi miting için toplanma talebine tepki gösterdi. Bakan, “Yapacakları bir şey yok. Bunlar din tüccarı. Dini istismar ediyorlar. Vakit az kaldı. Biz ne camiye siyaset sokacağız, ne kışlaya siyaset sokacağız” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir’deki imamların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingine çağrılarak cemaati mitinge götürme talebine tepki gösterdi. Bakan dedi ki:

Bugün seçim çalışması yaparken, bir haberler anladık Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak Cumhurbaşkanlığı mitingine insan bulamayınca; Camileri tek tek çağırıp camilerin imamlarına ‘Cemaati toplayıp mitinge getireceksiniz’ diyorlar.

Bir imam bu baskıya direnir. Buca’da genç bir imam olan Yusuf isimli imam kardeşimiz; Cuma hutbelerimde siyaset yapmam diyor. Vatandaşa ‘ahlaklı bir insan olun’ önerisinde bulunuyorum. Bir siyasi partinin arkasında cemaatimi nasıl yönetirim, hayır diyor. ve tehdit ediyorlar. Siz ekmiyorsunuz diye sizi işinizden alacağız diyorlar.

İzmir Torbalı’da dün cami imam hutbede siyaset yaptığı için boştu. Bugün bir imam siyaset yapmadığı için tehdit ediliyor. Bu imamın davranışını Rıfat Börekçi ve 150 arkadaşının saraya karşı Kuvayi Milliye’nin yanında durmasına benzetiyorum. Böyle imamlarımız var. Aydın imamlarımız var. Camiye siyaset sokmayan imamlarımız var. Ama camiye ve kışlaya götürüyorlar. Yapacak bir şeyleri yok. Dinle uğraşıyorlar. Dini istismar ediyorlar. Şimdi uzun değil. Siyaseti camiye sokmayacağız, kışlaya da siyaset sokmayacağız.

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu